V období netrpezlivo očakávaného príchodu Vianoc sa dňa 2.12.1016 žiaci IX.A, IX.B a vybratí žiaci VIII.A a VIII.B zúčastnili tvorivej dielne v Galérii umelcov Spiša, aby rozvíjali svoj tvorivý potenciál prostredníctvom výroby vlastnej vianočnej dekorácie. Na vopred pripravené odliate sadrové dlaždice vyrývali obrázky s vianočnými motívmi podľa vlastnej fantázie, ktoré nakoniec vymaľovali a ozdobovali akrylovými farbami. Výsledné pestrofarebné diela - „vianočné dlaždice“ sa im naozaj vydarili, na čo boli patrične hrdí. Všetci pracovali s veľkým zaujatím, radosťou a nadšením. Žiaci boli nadšení aj priestormi Galérie, ako aj prebiehajúcimi výstavami a vystavenými exponátmi, o ktoré sa živo zaujímali. Mgr. Marta Padrta. Do galérie Vianočné dlaždice boli pridané fotografie.
Novinky
Vianočné dlaždice
Farbou na povrch
Umenie by malo byť súčasťou každodenného života. A preto dievčatá odborného učilišťa pod vedením pedagógov dňa 16.11.2016 navštívili kaštieľ v Smižanoch, kde bola výstava umeleckých diel dvoch mladých výtvarníkov Igora Dutka a Mareka Dzurendu. Výstava pod názvom „FARBOU NA POVRCH“ mala u žiakov veľký úspech a obdiv, nakoľko mohli vidieť rôzne techniky maľovania. Diela boli pestrofarebné a zaujímavé, preto bolo veľmi ťažké určiť to najkrajšie. Mgr Sadvárová Petra. Do galérie Farbou na povrch boli pridané fotografie.
Návšteva knižnice
Žiaci 1. a 2. ročníkov sa vybrali na návštevu do „veľkej knižnice“. V sprievode svojich pani učiteliek chceli spoznať svet plný kníh. Už po ceste boli plní vzrušenia, kam to ideme. Dlhé schodisko nás voviedlo na detské oddelenie knižnice, tam nás už čakali pani knihovníčky. Privítali nás, usadili nás a mohlo sa to začať. Dozvedeli sme sa príbeh o vzniku knihy: Od stromu ku knihe, ďalej nám tety ukázali ako správne zaobchádzať s knihou a čo sa naopak nepatrí. Potom sme sa presunuli do čitateľského kútika, kde sme si teoretické poznatky, vyskúšali v praxi. Každý žiak si zobral knihu a ukázal ako sa má v knihe správne listovať. Nakoniec sme si mohli knihy, ktoré sa nám najviac páčili zobrať do školy. Táto návšteva bola pre nás všetkých veľmi užitočná. Určite prídeme zas. Mgr. M. Dzurillová. Do galérie Návšteva knižnice boli pridané fotografie.
Od semienka k čajíku
Prišlo chladné obdobie a my sme sa rozhodli urobiť si chutný, voňavý čajík, ktorý nás vylieči a urobí nám dobrú náladu. V II. A triede sme si urobili malú čajovňu a postupne v nej privítali všetky deti z prvého stupňa. Spoločne sme si povedali odkiaľ čaj berieme, prvá odpoveď bola, že v obchode. Tak sme si vysvetlili, kde čaj rastie, ako ho zbierame, vysušíme, uskladníme. Postupne sme ochutnali viacero druhov, pili sme ich neochutené, čo spočiatku žiakom veľmi nechutilo, ale potom ich ovoniavali, porovnávali a nakoniec si vypýtali dupľu, do ktorej si už mohli pridať cukor a citrón. Najviac nám všetkým chutil čaj z materinej dúšky. Už sa tešíme na podobné aktivity... Mgr. M. Dzurillová. Do galérie Od semienka k čajíku boli pridané fotografie.
Chutné maľovanie
Aj v školskom roku 2016/2017 sa Spojená škola so svojimi žiakmi zapojila do výtvarnej súťaže „Chutné maľovanie“, ktoré vyhlásilo Centrum rozvoja znalostí o potravinách n.o. Na hodinách výtvarnej výchovy si žiaci mohli vybrať jednu z týchto tém: 1. Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky, 2. Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov, 3. Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek, 4. Mäso, hydina, ryby, vajcia, 5. Tuky, cukry, soľ . Pod vedením pani učiteliek vytvorili žiaci Spojenej školy rôznorodé a zaujímavé práce. Z hotových prác boli vybrané 4 žiacke práce zo 4 tém chutného maľovania, ktoré boli poslané na adresu organizácie, ktorá súťaž vyhlásila. Žiakom a pani učiteľkám patrí veľké ďakujem za výtvarné práce. Mgr. Lenka Vojkovská. Do galérie Chutné maľovanie boli pridané fotografie.
Prednáška o ochrane prírody
V rámci environmentálnej výchovy sa žiaci OU zúčastnili prednášky o ochrane prírody. Navštívili sme budovu správy NP Slovenský Raj, kde sa nám venoval zamestnanec NP SR p. Divok. Prednášal nám o dôležitosti ochrany prírody a životného prostredia . Bola to veľmi obohacujúca prednáška, na ktorej sa žiaci dozvedeli, prečo je dôležité chrániť prírodu, neznečisťovať vodné toky, nevyrubovať stromy... Následne sme si pozreli náučný film o vzťahu človeka k prírode. V závere boli žiaci vyzvaní p. Divokom k otázkam čo ich zaujalo k danej tematike, a tiež čo si s prednášky odniesli. Do galérie Prednáška o ochrane prírody boli pridané fotografie.
Učíme sa batikovať
Existuje veľa rôznych techník ako si skrášliť svoje oblečenie alebo doplnky. A preto sa dňa 20.10.2016 žiačky Odborného učilišťa pod vedením pedagógov rozhodli, že si zo svojich starých tričiek „vyrobia nové“. Po krátkom úvode, kde sa dozvedeli ako postupovať, tak sa pustili do práce. Najprv si rôznymi spôsobmi zviazali tričká, ktoré následne farbili v troch základných farbách: červenej, žltej a zelenej. Po zafarbení si ich vyprali, vyžehlili a následne sa tešili z krásnych nových pestrofarebných tričiek. Nakoľko výsledok našej práce sa každému páčil, tak sme sa rozhodli, že si to ešte niekedy zopakujeme. Mgr. Petra Sadvárová. Do galérie Učíme sa batikovať boli pridané fotografie.
Svetový deň zdravej výživy
Každoročne sa 16. október oslavuje ako Svetový deň zdravej výživy. Na našej škole sme si ho pripomenuli a tematike zdravého životného štýlu a správneho stravovania sme sa venovali v pondelok 17.10.2016. Začali sme rozhovorom o zdravej životospráve. Žiaci tretieho a piateho ročníka pod vedením Mgr. Lenky Olekšákovej a PaedDr. Daniely Fudalyovej pripravovali v našej škole v kuchynke ovocnú misu, pričom žiaci mali možnosť ochutnávať jednotlivý druh ovocia a ho pomenovať. Aktivity pokračovali v triede, kde si žiaci vystrihovali obrázky jednotlivých jedál z letákov a lepili ich do koloniek pod názvom zdravá a nezdravá výživa. Žiakom sa v našej školskej jedálni podávalo pri obede ovocie. Do galérie Svetový deň zdravej výživy boli pridané fotografie.
Baltazár Banán
Žiaci 1. Stupňa našej školy sa 18. 10. 2016 zúčastnili divadelného predstavenia v Spišskom divadle pod názvom Baltazár Banán. Táto komédia zaujala deti svojou pestrosťou – postavami, spevom, scénou. Dozvedeli sme sa príbeh o Baltazárovi, ktorý i napriek tomu, že bol lenivý, zažil s novými kamarátmi - Včielkou Médeou, Mravcom Jožom a Pavúkom Zdenom, ako chutí svet. Žiaci boli veľmi pozorní diváci. Po návrate do tried sme si príbeh zopakovali, postavy nakreslili a ešte dlho pospevovali: Óooo včielka... Mgr. Miroslava Dzurillová. Do galérie Baltazár Banán boli pridané fotografie.
Vieme čítať rukami?
Dňa 25.10.2016 sa žiaci III. a IV. ročníka Spojenej školy zúčastnili exkurzie v Levoči. Pod vedením p. uč. PaedDr. D. Fudalyovej a Mgr. M. Kacvinskej navštívili Slovenskú knižnicu pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Cieľom exkurzie bolo oboznámiť žiakov s inými druhmi kníh a inými formami čítania v rámci Roka čitateľskej gramotnosti. Žiaci mohli vidieť, ako vznikajú knihy pre nevidiace deti, videli ako sa nahráva zvuková kniha v štúdiu, i to, ako sa tlačia knihy v Braillovom písme na tlačiarenskom stroji. Sami si mohli tieto knihy prezrieť a ohmatať. Tiež sa zoznámili s počítačovou technikou, rôznymi lupami, písacími strojmi a pomôckami, ktoré využívajú nevidiaci ľudia pri čítaní a vypočuli si zvukovú knihu O Popoluške. Exkurzia sa žiakom aj p. učiteľkám veľmi páčila a určite bola prínosom pre žiakov prvého stupňa. Spracovala PaedDr. Daniela Fudalyová. Do galérie Vieme čítať rukami? boli pridané fotografie.
Jabĺčko – jabĺčkový koláč
Školská záhrada na našej škole je plná ovocných stromov – jabloní. Aj tohto roku je úroda bohatá a preto sa žiaci z IVP triedy pod vedením uč. a asistentov rozhodli jabĺčka pozbierať, poumývať a roztriediť. Následne bohatú úrodu odovzdali žiačkam a p.uč. na Odbornom učilišti. Žiačky na hodinách varenia jabĺčka spracovali. Urobili jablkový kompót, lekvár, jabĺčka sušili a piekli rôzne druhy koláčov. Aj ony sa chceli pochváliť svojou prácou , a preto žiakov z IVP triedy pozvali na zhotovené maškrty. Boli naozaj výborné...Mgr. Mária Dzurová. Do galérie Jabĺčko – jabĺčkový koláč boli pridané fotografie.
Filmové predstavenie
Žiaci OU a ŠZŠ sa zúčastnili 17.10.2016 filmového predstavenia v kine Mier v Spišskej Novej Vsi. Zámerom návštevy bola prehliadka horských filmov. Projekcia ocenených horských filmov s tematikou života ľudí v extrémnych podmienkach zaujala aj našich žiakov. Dokumentárne filmy zachytávajúce skutočnú realitu, priebeh udalostí výškových horolezcov, cestovateľov a skialpinistov priblížil žiakom konkrétny pohľad s environmentálnou tematikou. Zostrihy filmov boli koncipované tak, aby si na svoje prišli všetky vekové skupiny žiakov. Žiaci po príchode z filmového predstavenia svoje pocity vyjadrili vo výtvarnom prejave. Výsledkom nášho úsilia je výstava výtvarných prác žiakov. V Spišskej Novej Vsi, 17.10.2016. PaedDr. Chlebovcová Beáta. Do galérie Filmové predstavenie boli pridané fotografie.
O najkrajšiu jesennú ikebanu
Jesenné dni prinášajú pestrosť farieb, jesenná príroda sa pýši svojimi bohatými plodmi. Kúsok z tejto krásy sme si do našej školy priniesli v podobe vetvičiek, farebných listov a plodov. Dňa 14.10.2016 žiačky 5. a 6. ročníkov pod vedením pani učiteľky Chlebovcovej a Lahetovej z týchto prírodných materiálov vyhotovili jesenné ikebany a ozdoby v tvare hrušiek a jabĺk. Žiačky s nadšením pozorovali ukážky zhotovenia ruží z lístia. Potom sa s chuťou sami pustili do práce. Vyskúšali si techniku zhotovenia ruží z prírodných listov. Počas aktivity sa niesla priateľská atmosféra. Výstavka jesenných ikebán nám spríjemňuje interiér školy a tried. V Spišskej Novej Vsi,14.10.2016. PaedDr. Chlebovcová Beáta. Do galérie O najkrajšiu jesennú ikebanu boli pridané fotografie.
Maliarsky plenér
Dňa 5.10.2016 sa žiaci a žiačky z Odborného učilištia zúčastnili maliarského plenéru v Galérii v Spišskej Novej Vsi. Po vstupe do Galérie nás privítala výtvarníčka Mgr. Barbara Sitárová a vysvetlila, že voľné maľovanie krajiny je maliarsky plenér. Postupne usadila žiakov a žiačky do ateliéru. Vytvorili sa štyri 6 členné skupiny a sprievodným slovom pani Barbara vysvetľovala techniku a predstavy malieb. Pri maľovaní vystriedali pastelky, tempery, fixy, rôzne štetce , ale aj holé ruky na rozmazávanie plôch. Predstavy žiakov a žiačok boli v uvoľnenej atmosfére podporené hudbou, ktorú si sami žiaci usmernili a p. Barbara ju púšťala. Práce dokončené boli veľmi pestré a pekné, podotkla p. Barbara. Požiadala o súhlas žiakov a žiačok na ich vystavenie v Galérii na dobu 10 dní. Ing. Eduard Bajtoš. Do galérie Maliarsky plenér boli pridané fotografie.
Vieš si správne umyť ruky?
Začal sa nový školský rok a s ním aj rastúca chorobnosť žiakov. Preto sa žiaci z IVP triedy pod vedením pani uč. rozhodli propagovať osvetu hygieny rúk. Názornou ukážkou predviedli postup správneho umývania rúk. Upozorňovali na dôležitosť čistoty rúk, spomenuli ochorenia, ktoré so špinavými rukami súvisia, ale aj na dôležitosť šetrenia vodou. Väčšina žiakov hygienu rúk počas celého dňa dodržiava a pod vedením tr. uč. vykonáva správne techniku umývania. Našli sa aj takí, ktorí mali ruky v zlom stave (špinavé dlhé nechty, nalakované nechty...)Títo žiaci sľúbili nápravu. Na záver boli jednotlivé triedy odmenené tekutým mydlom a plagátikom, ktorý vyrábali žiaci IVP triedy pod vedením uč. a asistentov. Mgr. Mária Dzurová. Do galérie Vieš si správne umyť ruky? boli pridané fotografie.
Účelové cvičenie
V stredu 28.09.2016 sa žiaci prvého stupňa zúčastnili na účelovom cvičení. Hlavným cieľom účelového cvičenia bola dopravná výchova a orientácia v teréne, konkrétne v meste. Žiaci sa hravou formou oboznámili s pravidlami cestnej premávky,
s bezpečnosťou na ceste pod vedením p.uč. Mgr. Janky Kamenickej. Účelové cvičenie pokračovalo vychádzkou do centra mesta, kde žiaci poznávali historické pamiatky mesta Spišská nová Ves. P.uč. PaedDr. Daniela Fudalyová a p.uč. Mgr. Mirka Dzurillová priblížili žiakom najvýznamnejšie budovy a historické pamiatky mesta. Žiaci sa dozvedeli, kde sídli primátor mesta, aké kostoly sa v meste nachádzajú, kde sa nachádza múzeum, divadlo či galéria. Po príchode do školy pokračovalo cvičenie v školskej záhrade na jednotlivých stanovištiach. P. uč. Mgr. Lenka Olekšáková žiakov informovala o základoch prvej pomoci a žiaci si sami mohli vyskúšať obväzovanie rán, ošetrovanie zraneného. Žiaci si tiež zasúťažili pri športových aktivitách pod vedením Mgr. Moniky Kacvinskej a Mgr. Lenky Vojtkovskej. PaedDr. Daniela Fudalyová. Do galérie Účelové cvičenie boli pridané fotografie.
Život pod vodou
Vodný svet sa stal témou výtvarnej súťaže s názvom „Život pod vodou“. To, čo ukrýva voda, ľuďom už nie je celkom neznáme. Napriek tomu ešte stále existujú veci zo života vodných živočíchov, ktoré nás môžu fascinovať a očariť. Cieľom súťaže bolo pretransformovať krásu vodného sveta do zobrazenia života pod vodou očami žiakov. Práce, s ktorými sa žiaci zapojili do výtvarnej súťaže, vynikajú farbami, tvarmi rýb a tiež zaujímavým spracovaním. Všetkým zapojeným žiakom a ich pani učiteľkám, ktoré ich viedli pri vzniku nádherných prác, ďakujeme. Súťažilo sa v dvoch kategóriách. Z celkového počtu zapojených žiakov sa so svojimi prácami umiestnili na prvých miestach títo žiaci: 1.kategória: 1. miesto Sabína Duždová, 2. miesto Darina Holubová, 3. miesto Mária Kroščenová; 2. kategória: 1. miesto Roman Pokuta, 2. miesto Lukáš Pokuta, 3. miesto Žaneta Horváthová. V súťaži bola ocenená mimoriadnou cenou aj kolektívna práca 5. A triedy. Výhercom blahoželáme.Mgr. Lenka Vojtkovská. Do galérie Život pod vodou boli pridané fotografie.
Tvorivé dielne: „Maľovanie hrou“
Tvorivých dielni v galérii umelcov Spiša sa zúčastnilo 17 žiakov z OU a PrŠ. Konali sa k aktuálnej výstave pod názvom: ,,Bienále maľby V.?/ Živá maľba“ Žiaci si pozreli vystavené obrazy v sprievode pani lektorky, ktorá im vysvetlila, čo jednotliví autori vo svojich dielach znázorňujú. Všímali si popisnú farebnosť na obraze, ťah štetca a využitie základných a komplementárnych farieb. Následne sa žiaci pokúsili o interpretáciu abstraktnej maľby. Využitím temperovej, akvarelovej farby a lepením jednotlivých kúskov rôznych materiálov sami vytvorili abstraktnú maľbu. Aktivita sa uskutočnila 9.6.2016. Mgr. Marek Dzurenda. Do galérie Tvorivé dielne boli pridané fotografie.
Gaňova Tarnava 2016
„Keď niečo skutočne chcete, celý vesmír sa spojí, aby ste to dosiahli“. Veľkým úsilím a chcením sme uskutočnili, 18. mája 2016, 6. ročník celoštátneho súťažného kola v prednese poézie a prózy špeciálnych základných škôl Gaňova Tarnava 2016. Tento ročník ukázal svoju vážnosť, postavenie a silu. Zo súťažiacich vyžarovala sila a vážnosť, ktorú vkladali do svojho umeleckého prejavu s cieľom ukázať svoju jedinečnosť. Oslavou krásy slovenského jazyka a uctenie tradícii, ktoré majú nezastupiteľné miesto spoločnosti každého národa sme sa preniesli do samotnej prezentácie žiakov a zvládnutého prednesu náročných naučených textov, ktoré prekvapili všetkých prítomných. Porota v zložení - predseda /PhDr. Jozef Lapšanský, PaedDr. Štefan Šimko/ a členovia poroty /Mgr. Júlia Čurillová, Ján Petrík, PaedDr. Beáta Chlebovcová, Mgr. Janka Liptáková/ pozitívne hodnotila výkony ocenených a ich snahu ponúknuť publiku dej. Úlohou poroty je však aj správne nasmerovanie pedagógov a upozornenie na väčší dôraz pri výbere textov a ich dĺžku. Touto cestou ešte raz srdečne ďakujeme za účasť všetkým súťažiacim. Kolektív Spojenej školy. Do galérie Gaňova Tarnava 2016 boli pridané fotografie.
Lindab
Žiaci(chlapci) odborného učilišťa sa zúčastnili prehliadky výrobného závodu Lindab, ktorá je zameraná na výrobu strešných krytín.Hneď po uvítaní sa chlapcov ujal bezpečnostný technik firmy, ktorý žiakov zaškolil v rámci BOZP, a oboznámil ich so stručnou charakteristikou o spoločnosti. Následne mali chlapci možnosť vidieť ako prebieha výrobný proces strešných krytín, ktorý im bol detailne vysvetlený riaditeľkou výroby. Pri ukončení prehliadky chlapci obdržali upomienkové darčeky vo forme reflexných viest, šiltoviek a písacích potrieb označených logom firmy. Marián Hudáček. Do galérie Lindab boli pridané fotografie.