Elokované pracovisko ako súčasť Spojenej školy - Praktická škola, Michalská 39, Markušovce.
CHARAKTERISTIKA ŠKOLY
Praktická škola, poskytuje vzdelávanie a prípravu na výkon jednoduchých pracovných činností žiakom s mentálnym postihnutím v kombinácií s iným s zdravotným postihnutím, ktorým stupeň postihnutia neumožňuje prípravu v odbornom učilišti.
Je určená pre chlapcov a dievčatá, menej zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu A a manuálne zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B a C.
Praktická škola je jednou z organizačných zložiek Spojenej školy, J. Fabiniho 3, Spišská Nová Ves, ktorej zriaďovateľom je Regionálny rad školskej správy v Košiciach, Zádielska 1222/1, 040 33 Košice –Staré mesto.
Spojená škola, J. Fabiniho 3, Spišská Nová Ves má tieto ďalšie organizačné zložky a elokované pracoviska:
- Odborné učilište ako organizačná zložka Spojenej školy
- Základná škola pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou ako organizačná zložka SŠ
- Špeciálna základná škola ako organizačná zložka Spojenej školy
- Špeciálna Materská škola ako organizačná zložka Spojenej školy
- Základná škola pri zdravotníckom zariadení ako organizačná zložka Spojenej školy
- Materská škola pri zdravotníckom zariadení ako organizačná zložka Spojenej školy
- Školský klub detí ako súčasť Spojenej školy
- Centrum špeciálno – pedagogického poradenstva ako súčasť Spojenej školy
- Školská jedáleň ako súčasť Spojenej školy
- Elokované pracovisko ako súčasť Spojenej školy – Praktická škola
- Elokované pracovisko ako súčasť Spojenej školy – Špeciálna materská škola
- Elokované pracovisko ako súčasť Spojenej školy – Špeciálna základná
- Výdajná školská jedáleň ako súčasť Spojenej školy
Odborné zameranie praktickej školy - Pomocné práce v kuchyni a Remeselné práce.
Škola zabezpečuje vyučovanie v oblasti teoretickej a praktickej. Praktická škola je vybavená didaktickou, IKT technikou, kuchynkou. Poskytuje možnosť fyzicky a psychicky dospieť žiakom tak, aby mohli samostatne žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Vyučovanie prebieha pod vedením skúsených špeciálnych pedagógov .
Našim cieľom je vytvoriť žiakom vhodné, príjemné a zároveň podnetné prostredie pri nadobúdaní vedomostí a zručností. V spolupráci s rodinou chceme dosiahnuť čo možno najväčšiu samostatnosť žiakov pri vykonávaní praktických prác v domácnosti a ich uplatnenie sa v budúcom živote – byť nezávislejšími a znížiť odkázanosť od druhej osoby.
Pedagogická a odborná spôsobilosť, schopnosti a skúseností učiteľov sú stavebným kameňom kvalitného vzdelávania. Vytvárajú prostredie na implementáciu inovačných pedagogických metód s využitím IKT, rozvíjajú komunikačné a personálne schopnosti žiakov. Kladú dôraz na rozvoj vzťahu žiakov k manuálnej práci najmä na samostatnosť a sebaobsluhu, praktické a manuálne zručnosti ako aj na čitateľskú gramotnosť a naratívne zručnosti.
Vo výchove využívajú témy globálneho vzdelávania s cieľom odstraňovať všetky prejavy šikanovania, rasizmu, antisemitizmu, xenofóbie a na posilňovanie tolerancie a prevencie.
Vytvárame podmienky pre sústavné prehlbovanie, zdokonaľovanie a rozširovanie odbornej a pedagogickej spôsobilosti pedagogických pracovníkov, v súlade s najnovšími progresívnymi poznatkami, spoločenskými potrebami a požiadavkami pedagogickej a odbornej praxe.
Ide o vzdelávanie, ktoré umožňuje každému doplniť, rozšíriť a prehĺbiť si získané vzdelanie, rekvalifikovať sa alebo uspokojiť svoje záujmy alebo ktorým sa pripravuje na získanie stupňa vzdelania v školskom systéme.
Dôraz kladieme na profesijné vzdelávanie ako neustály proces, ktorý zahŕňa všetky dimenzie rozvoja osobnosti učiteľa a jeho profesijných kompetencií. Súčasne vytvára osobnostné predpoklady a vnútornú motiváciu k celoživotnej spôsobilosti využívať formálne, neformálne a neinštitucionálne príležitosti na tvorivé zdokonaľovanie kvality výkonu povolania a edukácie žiakov.
STRATÉGIA ŠKOLY A VYMEDZENIE CIEĽOV
Ciel a poslanie výchovy a vzdelávania v školskom vzdelávacom programe vychádza z cieľov stanovených v zákone o výchove a vzdelávaní /školský zákon/ a štátnom vzdelávacom programe pre žiakov s mentálnym postihnutím.
Praktická škola žiakom poskytuje možnosť fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli čo najsamostatnejšie žiť v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov s prihliadnutím na ich danosti, stupeň a typ postihnutia na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby. Dáva možnosť celoživotného vzdelávania osobám, pre ktoré iný spôsob vzdelávania nie je vhodný.
Čiastkové ciele školy:
- orientovať sa na rozvoj pracovných spôsobilostí, manuálnych zručností a psychomotorických schopností a pracovať s nimi na praktických cvičeniach v odborno - praktických predmetoch. Osvojiť si pracovné zručnosti v čo možno najväčšej miere a následne ich uplatniť v ďalšom živote,
- získať primerané kompetencie hlavne v oblasti komunikačných schopností, využívania informačnokomunikačných technológií, komunikácie v štátnom jazyku, matematickej gramotnosti
- využívať poznatky získané štúdiom odbornej literatúry a iných zdrojov,
- prístup k záujmovému vzdelávaniu a voľnočasovým aktivitám,
- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,
- umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si
- základy spôsobilosti učiť sa a poznávať seba samého, naučiť sa kontrolovať a regulovať svoje správanie,
- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
- vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumieť si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia asebareflexie,
- podporovať rozvoj interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu, viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt,
- posilňovať úctu k rodičom a ostatným osobám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, ktorého je občanom,
- pripraviť sa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti, v duchu porozumenia a znášanlivosti, rovnosti muža a ženy, priateľstva medzi národmi, národnostnými a etnickými skupinami a náboženskej tolerancie,
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať v čo najväčšej možnej miere,
- naučiť sa rozvíjať a kultivovať svoju osobnosť, pracovať v skupine a preberať za seba zodpovednosť,
- umožňovať stretávanie sa so žiakmi v podobnej situácii z iných škôl a rozvíjať tak proces socializácie a zvyšovanie sebarealizácie v estetickej a remeselnej tvorivosti,
- umožňovať im zažívať a prežívať pocity vlastného úspechu pri reprezentácii školy v umeleckých a tvorivých činnostiach
Hlavnými programovými cieľmi vzdelávania sú rozvinuté kľúčové spôsobilosti, kombinácie vedomostí, spôsobilostí, skúseností a postojov žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Všetky ciele sú realizované pod dohľadom a s pomocou inej osoby.
STUPEŇ VZDELÁVANIA
Absolvovaním vzdelávacieho programu praktickej školy získa žiak nižšie stredné odborné vzdelanie. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou ISCED 2C - nižšie stredné odborné vzdelanie, ktoré je súčasťou základného vzdelania.
PODMIENKY UKONČOVANIA VÝCHOVY A VZDELÁVANIA, VYDÁVANIE DOKLADU O ZÍSKANOM VZDELANÍ
Praktická škola má tri ročníky. Hodnotenie a klasifikácia prospechu a spávania žiakov praktických škôl sa vykonáva podľa MP č. 18/2015 – klasifikáciou. O spôsobe hodnotenia rozhodol riaditeľ školy po prerokovaní v pedagogickej rade. Školský vzdelávací program praktickej školy sa ukončuje celkovým zhodnotením manuálnych zručností žiaka v rozsahu učiva určeného príslušným vzdelávacím programom.
Dokladom o získanom vzdelaní je záverečné vysvedčenie s uvedením zamerania činností, ktoré je žiak schopný vykonávať.
Stupeň dosiahnutého vzdelania na vysvedčení posledného ročníka sa uvedie: Úspešným absolvovaním tretieho ročníka vzdelávacieho programu praktickej školy: „Žiak/žiačka získal/získala nižšie stredné odborné vzdelanie.“
ORGANIZÁCIA PRIJÍMACIEHO KONANIA
Do Praktickej školy sa prijímajú žiaci s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným zdravotným postihnutím, ktorí ukončili špeciálnu základnú školu alebo povinnú školskú dochádzku a ich stupeň postihnutia im neumožňuje zvládnuť prípravu v odbornom učilišti.
Taktiež sa prijímajú aj dospelí občania s mentálnym postihnutím v kombinácii s iným postihnutím, ktorí dovŕšili vek 18 rokov a neboli vzdelávaní v odbornom učilišti alebo praktickej škole. Praktická škola je určená pre chlapcov i dievčatá, menej zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu A a manuálne zručných absolventov špeciálnej základnej školy vzdelávaných podľa variantu B a C.
Vzdelávanie žiakov je členené do jednotlivých ročníkov.
O prijatí do praktickej školy rozhoduje riaditeľ školy v súlade s ustanoveniami zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní v znení neskorších predpisov /školský zákon /§ 101 Prijímanie do odborného učilištia a do Praktickej školy.
K prijatiu žiaka do praktickej školy je potrebné predložiť pedagogickú dokumentáciu, ktorú tvorí:
- Prihláška žiaka do praktickej školy s vyjadrením triedneho učiteľa a potvrdená praktickým lekárom pre deti a dorast – predloží rodič.
- Psychologické vyšetrenie so stanovením úrovne mentálnych schopností žiaka.
- Špeciálno-pedagogická diagnostika žiaka.
- Rozhodnutie o zaradení žiaka do praktickej školy.
- Zápisný lístok na štúdium na praktickej škole.
- Návrh na prijatie žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do praktickej školy.
- Do praktickej školy sú prijatí žiaci na základe absolvovania individuálneho pohovoru s uchádzačmi a jeho zákonným zástupcom a po preštudovaní pedagogickej dokumentácie žiaka.
Záver z prijímacieho pohovoru:
- žiak vyhovie prijímaciemu pohovoru, ak spĺňa požadované kritéria,
- žiak nevyhovie prijímaciemu pohovoru ak nespĺňa požadované kritéria .
Prihlášky na štúdium sa doručia na adresu školy do apríla príslušného šk. roka. Individuálne prijímacie pohovory s uchádzačom a ich zákonnými zástupcami sa konajú najneskôr v mesiaci jún príslušného školského roka.
Všetky informácie a konkrétne termíny sú na webovej stránke školy. O prijatí žiaka do praktickej školy je zákonný zástupca žiaka informovaný prostredníctvom rozhodnutia o prijatí. Proti rozhodnutiu o neprijatí sa môže zákonný zástupca odvolať do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia.